Get Adobe Flash player

Bezpečnost na internetu

Bezpečnost a práce s internetem se již dlouhou dobu netýká jen počítačů, ale také smartphonů, chytrých televizorů a mediálních přehrávačů. Každé z těchto zařízení totiž nabízí také přístup na internet.

Vyhledávání na internetu

Vyhledávání může být pro vás nebezpečné. Aktuálně obsahuje internet více než 1,8 miliardy stránek, přičemž vysoké procento z nich lze stále považovat za nebezpečné.

  • Neklikejte na neznámé odkazy
  • Kontrolujte přítomnost SSL certifikátu
  • Pozor na extrémně lákavou reklamu
  • Pozor na překlepy
  • Chraňte své soukromí

Online komunikace

Je běžnou součástí našeho dne, ale i tak dbáme málo na její bezpečnost. Online komunikace má dnes mnoho podob. Nejčastěji využíváme sociální sítě, instantní zprávy a e-maily.

  • Šifrované e-maily
  • Bezpečný instant messaging (Signal, Threema)
  • Bezpečnost na sociálních sítích

Posílání a ukládání souborů online

Jednou z věcí, které si zaslouží pozornost, je i bezpečné posílání a ukládání souborů online. Poskytovatelé cloudu (Google, Apple apod.) nabízejí obstojnou ochranu vašich dat, existují i online úložiště s vyšší úrovní zabezpečení.

Aktualizace systému a aplikací

Při vyhledávání na internetu vystavujete riziku nejen sebe a své osobní údaje, ale i software a zařízení, , které používáte. Proto je opravdu důležité vždy aktualizovat operační systém a software na vašem počítači a smartphonu na nejnovější verzi

Antivirový program

Sleduje všechny nejpodstatnější vstupní/výstupní místa, kterými by viry mohly do počítačového systému proniknout. Pokud jde o viry samotné můžeme říci, že se jedná o nežádoucí a ve většině případů škodící kód, který se cíleně šíří. Vyhledává a kontroluje data na základě virové databáze.

Správa hesel

Doporučení je používání silných hesel, která budou jedinečná pro každý váš online účet. Najděte si systém v tom, jak si hesla vytvoříte tak, aby byla dostatečně dlouhá, ale zároveň zapamatovatelná, případně použijte správce hesel.

MÁŠ SILNÉ HESLO? (NEZADÁVEJTE STEJNÉ ALE PODOBNÉ HESLO)

DATABÁZE ODCIZENÝCH HESEL! (VLOŽ SVŮJ EMAIL A ZKONTROLUJ ZDA-LI TI NĚKDO NEODCIZIL PŘIHLAŠOVACÍ ÚDAJE)

2-faktorová autentifikace

Velmi vhodným doplňkem ochrany vašich online účtů je i 2-faktorová autentifikace. Ta vaši identitu ověří dodatečně posláním SMS zprávy nebo vygenerováním speciálního kódu v rámci mobilní aplikace

 

Předměty