Get Adobe Flash player

Právo

Autorské právo

  • Zabývá se právními vztahy uživatelů a tvůrců tzv. „autorských děl“ k příslušným dílům.
  • Tvůrci mohou být například spisovatelé, hudebníci, filmaři, programátoři atd.
  • Autorské právo je součástí tzv. duševního vlastnictví.
  • Autorské právo k dílu získává automaticky jeho autor, fyzická osoba, která dílo vytvořila.
  • Osobnostní autorská práva trvají po dobu života autora, majetková práva po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti.

Užití pro osobní potřebu

  • Jakékoli dílo kromě počítačového programu či elektronické databáze smí kdokoli pro svou osobní potřebu konzumovat, zhotovit záznam, rozmnoženinu či napodobeninu.
  • Takto vzniklé rozmnoženiny nesmějí být využity k jinému účelu.

Možnosti užití cizích děl (www)

  • Nikdy nepoužívejte cizí díla způsobem, který by narušoval cizí autorská práva. Kromě toho, že se tím sami dopouštíte porušení zákona a potenciálně i trestného činu, můžete tím ohrozit i celý projekt.

Pirátství (https://www.kuma.cz/aktuality/6402375)

Mýtus č. 1: Podle zákona si mohu legálně vytvořit kopii zakoupené hry.

Mýtus č. 2: V ČR i SR je zakázáno další kopírování softwaru (tedy i her). Já si ho ale jen stahuji z internetu, třeba pomocí torrent souborů. Nikomu nic nenabízím, takže zákon neporušuji.

Mýtus č. 3: Hry jsou příliš drahé a dnes už skoro nevycházejí hratelné demoverze. Hru si tedy mohu nejprve stáhnout a až poté koupit (pokud se mi bude líbit).

Mýtus č. 4: Do své konzole si můžu namontovat mod-čip. Je v mém vlastnictví, takže si s ní můžu dělat, co chci. Navíc mi nikdo nemůže dokázat, že mod-chip využívám k hraní zpirátěných her.

Mýtus č. 5: Rád bych podpořil tvůrce her, ale herní distributoři a prodejci mají z ceny hry tak velké procento, že k vývojářům se prakticky nic nedostane. To už je lepší si hru stáhnout z internetu.

Mýtus č. 6: Protipirátské ochrany jsou moc agresivní a otravné, dokonce jsem slyšel, že někomu dokonce zničila originálka DVD mechaniku. Pirátské verze jsou naproti tomu pohodlnější a s ničím hráče neobtěžují.

Mýtus č. 7: V mém okolí není nikdo, kdo by si kupoval hry. Pirátství je prostě normální, dělají to všichni a nikdo to netrestá a nesleduje.

Mýtus č. 8: Toužím po hře, kterou však žádná z českých firem nedistribuuje. Co mi zbývá jiného, než si stáhnout pirátskou kopii.

Mýtus č. 9: Koupil jsem přes internet v aukci hru, ale přišla vypálená na DVD bez potisku a nemohu ji na svém PC/konzoli rozjet. Nevyznám se v tom, prodejce tvrdil, že jde o originálku. A teď je ze mě pirát.

Mýtus č. 10: Koupil jsem si originální verzi hry a od této chvíle se tedy jedná o můj majetek, s nímž mohu nakládat, jak se mi zlíbí.

VIDEO PREZENTACE (https://www.jaknainternet.cz

Předměty